Geocaching literárně

Geocaching literárně
Vydejte se po stopách literátů, kteří svá díla psali v Hradci Králové. Spojení dobrodružného geocachingu a literatury nabízí skvělou zábavu pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny. Město Hradec Králové se může pyšnit mnoha významnými osobnostmi, které se zde narodily, studovaly nebo působily. Spisovatelé Emil Vachek, Rudolf Medek a Karel Čapek jsou jen jedni z mnoha. I když v pozdější době byli názorovými oponenty a vzájemnými kritiky, mají tito známí spisovatelé mnoho společného. Ptáte se co? Pro začátek jistě můžeme prozradit, že jedním ze společných jmenovatelů je samozřejmě Hradec Králové. A co dál? To už vám prozradí finální keška.

středa 13. března 2013

Učitelský ústav

Roku 1990 dostavělo královské věnné město Hradec Králové budovu pro c.k. ústav učitelský na pravém břehu Labe. Budova měla po dokončení stavby několik tříd pro běžnou výuku, učebnu fyziky, tělocvičnu, čítárnu, hudební síň s místností pro oltář, 7 místností pro varhany a klavíry, 11 místností pro knihovny, ředitelnu a sborovnu s předpokojem. Také se tu nacházel byt pro ředitele, školníka a výpomocného sluhu.
Dnes tato budova slouží jako sídlo Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Učitelský ústav, dnes sídlo Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové

Katedrální kostel sv. Ducha

K nejvýznamnějším památkám Hradce Králové patří Katedrální kostel sv. Ducha, kde se jako dítě Emil Vachek stává ministrantem a působí to na něj natolik, že se chtěl stát knězem.
Katedrální kostel sv. Ducha stojí na náměstí v Hradci Králové již od roku 1307, kdy ho dala založit královna Eliška Rejčka. Ačkoliv se zpočátku nevyhnul katastrofě v podobě požáru, byl opraven a v roce 1360 byla dotvořena jeho dnešní silueta s dvěma mohutnými věžemi. Za třicetileté války byl kostel vypleněn Švédy, v roce 1664 jej papež Alexandr VII. povýšil na katedrálu v souvislosti se založením královéhradeckého biskupství.
Koncem 18. století byly provedeny poměrně necitlivé zásahy v barokním stylu, ovšem snahu vrátit kostelu původní podobu přinesla přestavba z let 1864-1874, kterou vedl architekt F. Schmoranz. Dnes lze tedy spatřit cihlovou katedrálu s 50 m dlouhým, 25 m širokým a přes 20 m vysokým trojlodím, na něž navazuje pětiboce uzavřený presbytář.
Katedrální kostel sv. Ducha

Městská reálka

Mětskou reálku navštěvoval Emil Vachek a spolu s ním se ke škole vztahují počátky jeho literární tvorby, studium zde ovšem nedokončil.
V roce 1851 zřídilo město Hradec Králové městskou nižší reálku, která byla roku 1870 rozšířena na vyšší. V roce 1874 byla pro ni postavena prostorná budova na Komenského třídě. Budova byla postavena v novorenesančním slohu podle projektu Václava Webra na místě bývalého vojenského skladiště kulí a granátů a v těsné blízkosti vojenského hřbitova z roku 1866. Budova byla vzhledem k době moderně vybavená. Zahrnovala prostornou tělocvičnu, posluchárny, botanickou zahradu a školní kapli. V roce 1949 vznikla vyšší sociálně-zdravotní škola a dnes zde sídlí Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola.
C.k. vyšší reálka v Hradci Králové

Gymnázium

Gymnázium, které navštěvoval v letech 1901 – 1905 Karel Čapek, vzniklo v Hradci Králové již v roce 1636, kdy řád Tovaryšstva Ježíšova založil v Hradci tzv. Jezuitskou kolej. Ovšem jeho kořeny můžeme hledat v městských vyšších školách latinských, o kterých existují první zmínky z roku 1362. Zpočátku sídlilo C. K. vyšší gymnasium v budově Jezuitské koleje na Velkém náměstí. Na základě návrhu architekta Josefa Gočára byla za první republiky postavena nová budova, kam se v roce 1927 gymnázium přestěhovalo a bylo slavnostně pojmenováno Rašínovo státní čsl. gymnázium. Dnes známé jako Gymnázium J. K. Tyla.

Jezuitská kolej později sloužila jako budova C.k. vyššího gymnasia